górny śląsk               zjednoczenie            dolny śląsk

ZJEDNOCZENIE KURKOWYCH BRACTW STRZELECKICH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

OKRĘG ŚLĄSKI Z SIEDZIBĄ W BYTOMIU
 Władze Okręgu    Bractwa Okręgu    Historia    Do pobrania    Zaproszenia    Kontakt    Strona główna 


  Nasz adres:
       41-909 Bytom
      ul. Świętochłowicka 3A/2
     okreg@kurkowe.pl
     www.okreg-slaski.kurkowe.pl

  Adres do korespondencji:
     ZKBS RP Okręg Śląski
     43-200 Pszczyna
     Skr.Poczt. 95

  Konto bankowe:
    WBK nr: 87 1090 1476
    0000 0001 0898 5986

 NIP: 778-13-75-648

  Redakcja strony
     Roman Pająk
     redakcja@kurkowe.pl  Zjednoczenie KBS RP:
  www.bractwakurkowe.org.pl

  KBS w Europie:
  www.egs-schuetzen.com
  egsC.D. "W jedności siła"

Ekspozycja została podzielona na trzy części. W pierwszej, wprowadzającej pokazano materiał ikonograficzny ukazujący dawne siedziby i strzelnice brackie. Wokół nich powstawały często kompleksy, na terenie których skupiało się życie towarzysko-kulturalne poszczególnych miejscowości. Znajdowały się tam popularne kawiarnie, restauracje, altany, kręgielnie, sale bilardowe, miejsca do organizacji koncertów.

     W części drugiej wystawy zaprezentowano pamiątki związane z początkowym okresem działalności bractw strzeleckich i konfraterni działających na terenach, które po 1922 r. pozostały w granicach Niemiec. Wśród wyeksponowanych obiektów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tarcze strzeleckie. Tarcze były niejednokrotnie dokumentowane w postaci miniatur, a najstarszy obiekt tego typu po konfraterni brzeskiej, pochodzi z 1623 r. W tej części ekspozycji zaprezentowano te¿ pamiątki dokumentujące działalność takich zrzeszeń, jak: Górnośląski Związek Strzelecki (założony w 1849 r.) Niemiecki Związek Strzelecki (postały w 1861r.), Śląski Związek Strzelecki (utworzony w 1862 r.),
 Trzecia część wystawy dotyczy bractw strzeleckich działających na terenie Górnego Śląskaprzyłączonego w 1922 r. do Polski. W tej części ekspozycji zaprezentowano też pamiątkipotwierdzające udział Górnoślązaków w Kongresach i Zjazdach Delegatów Zjednoczenia KurkowychBractw Strzeleckich RP oraz w Pierwszym Zjeździe Polskich Bractw Strzeleckich zorganizowanym wKrakowie od 26 do 29 czerwca 1925 r.
Uzupełnienie wystawy stanowią egzemplarze broni tarczowej. W przypadku tym należy zwrócić uwagę ich śląskich wytwórców z : Cieszyna, Gliwic, Karniowa, Wrocławia.


Wystawa ze zbiorów:

Archiwum Państwowego w Katowicach, Bractwa Kurkowego Miasta Rybnika, Bractwa Strzeleckiego w Głogówku, Bractwa Strzeleckiego w Mikołowie, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żorach, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Bielsku-Białej, Muzeum w Chorzowie, Muzeum w Raciborzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, oraz: Tadeusza Biega, Krystyny Bliwert, Mariusza Dmetreckiego, Ireny i Romana Gatys, Joanny Grzywok, Andrzeja Janickiego, Beaty i Jacka Kalke, Jadwigi Kreis, Marii Krzywickiej, Wojciecha Latuska, Marka Michalika, Grzegorza Mirskiego, Dariusza Mrokwy, Henryka Paducha, Felicjana Rybickiego,

Jacka Sytka, Ryszarda Szendzielarza, Jacka Wichra, Franciszka Wieganda, Eugeniusza Wycisło.

opracował K.Gwóżdż.

Galeria

Muzeum w Tarnowskich Górach

Muzeum w OpoluPOWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ